ویزای قطر و شرایط آن برای ایرانیان

ویزای قطر و شرایط آن برای ایرانیان

 

قَطَر (عربی: قطر: [ˈqatˤar]؛ تلفظ بومی محلی: [ˈɡɪtˤɑr])،با نام رسمی دولت قطر کشوری در غرب آسیا است که در شمال شرقی شبه‌جزیرهٔ عربستان قرار دارد و تنها با عربستان سعودی مرز زمینی مشترک دارد

و توسط خلیج فارس احاطه شده‌است. پایتخت این کشور دوحه است که بیش از 80 درصد جمعیت کشور را در خود جای داده‌است.

مسافران ایرانی برای سفر به قطر نیاز به اخذ ویزای قطر دارند و نمی‌توانند بدون دریافت ویزای قطر به این کشور سفر کنند.

 

در زمان نگارش این مقاله 24 خرداد 1401اتباع ایرانی می‌توانند با دریافت ویزای فرودگاهی قطر (ویزای بدو ورود) وارد این کشور شوند. ع

لاوه بر ویزای فرودگاهی، انواع مختلفی از ویزا وجود دارد که مسافران ایرانی می‌توانند برای سفر به قطر اقدام به دریافت آن کنند.

 

 

بلیط هواپیما یاسوج به تهران

 

شرایط اخذ ویزای قطر

قطر به‌تازگی اعلام کرده است که دیگر برای صدور ویزای فرودگاهی قطر، وجه نقد نمی‌پذیرد و مسافران باید با دبیت کارت (Debit Card) و یا کارت اعتباری (Credit Card) اقدام به پرداخت هزینه ویزا کنند. با این حال براساس اطلاعات منتشر شده در وب‌سایت وزارت کشور قطر، مسافران ایرانی از این قانون معاف‌اند و برای دریافت ویزای فرودگاهی قطر باید قوانین ذیل را رعایت کنند:

1. رزرو هتل برای تمام مدت اقامت، مطابق با تاریخ بلیط رفت و برگشت، از سایت «Discover Qatar»  

2. ثبت‌نام در پلتفرم «Ehteraz» و اخذ تاییدیه حداقل 3 روز قبل از سفر

3. ویزای فرودگاهی قطر 30 روز اعتبار دارد و می‌تواند برای 30 روز دیگر تمدید شود.

قانون رزرو هتل برای تمام مدت اقامت از سایت «Discover Qatar»، از 14 آوریل 2022 برای اتباع سه کشور ایران، هند و پاکستان اجرایی شده است. برخی آژانس‌های فعال در زمینه برگزاری تور قطر اعلام کرده‌اند مسافران باید 4 روز قبل از سفر اقدام به رزرو هتل از سایت «Discover Qatar» کنند اما در منابع رسمی به این موضوع اشاره‌ای نشده است. دلیل این امر آن است که مسافران برای ورود به قطر باید حداقل 3 روز قبل از سفر با ثبت‌نام در سامانه «Ehteraz» کد تایید دریافت کنند. حال یکی از مدارک لازم برای ثبت‌نام در سامانه Ehteraz، وارد کردن کد تاییدیه رزرو هتل است. بنابراین مسافران باید ابتدا 4 روز قبل از سفر اقدام به رزرو هتل کرده و پس از دریافت تاییدیه رزرو از سایت Discover Qatar، برای ثبت‌نام در سامانه Ehteraz اقدام کنند.

 

بلیط هواپیما یاسوج به تهران

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای قطر

 

متقاضیان دریافت ویزای فرودگاهی قطر، باید مدارک ذیل را ارائه کنند:

 • گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه
 • رزرو هتل
 • بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • گواهی واکسیناسیون با اعتبار حداکثر 9 ماه و حداقل 14 روز پس از دریافت آخرین دوز
 • نتیجه منفی تست PCR با اعتبار حداکثر 48 ساعت (این شرط متناسب با شرایط کرونا ممکن است تغییر کند.)
 • تکمیل فرم تعهد در سامانه Ehteraz

 

بلیط هواپیما یاسوج به تهران

ویزای فرودگاهی قطر برای ایرانیان 

 

قطر به‌تازگی شرایط اخذ ویزای فرودگاهی برای اتباع ایرانی را اصلاح کرده است. بر اساس قوانین جدید از 14 آوریل 2022 (25 فروردین 1401) مسافران ایرانی در صورت سفر به قطر با ویزای فرودگاهی، باید قبل از سفر با مراجعه به وب‌سایت «Discover Qatar» اقدام به رزرو هتل کنند.

پس از تایید رزرو هتل، یک ووچر برای مسافر صادر می‌شود که باید آن را در هنگام درخواست ویزای فرودگاهی ارائه دهد. بر این اساس متقاضیان دریافت ویزای فرودگاهی نمی‌توانند کمتر از 2 روز و بیشتر از 60 روز در قطر اقامت کنند و مدت اعتبار ویزای فرودگاهی مطابق با مدت اقامت رزرو شده در وب‌سایت Discover Qatar خواهد بود.

بنابراین، امکان سفر 24 ساعته با ویزای فرودگاهی قطر برای مسافران ایرانی وجود ندارد. 

بر اساس اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت Discover Qatar، مسافر مجاز به اصلاح تاریخ رزرو خود نیستند اما با رعایت قوانین زیر می‌توانند رزرو خود را لغو کند:

 • در صورت لغو رزرو بیشتر از 48 ساعت قبل از تاریخ ورود، فرد مشمول هزینه کنسلی 100 ریال قطر خواهد بود.
 • در صورت لغو رزرو حداکثر 48 ساعت قبل از ورود، هیچ هزینه‌ای مسترد نخواهد شد.
 • در صورت لغو یا تغییر پرواز توسط شرکت هواپیمایی و یا ارائه دلایل قابل قبول همچون مثبت‌شدن نتیجه تست PCR یا ریجکت شدن ویزا توسط مقامات پس از ورود به قطر، مسافر از این قوانین کنسلی معاف است.

این قانون تنها برای متقاضیان ویزای فرودگاهی قطر اعمال خواهد شد. در این وب‌سایت تاکید شده است حتی در صورت سفر به قطر با ویزای فرودگاهی برای دیدار با خانواده نیز فرد باید اقدام به رزرو هتل برای تمام مدت اقامت خود کند اما در صورت دریافت سایر ویزاها همچون ویزای خانوادگی، مسافر از رعایت این قانون معاف است. تنها چند ساعت پس از انتشار این خبر، اتباع کشورهای پاکستان، هند و ایران در شبکه‌های اجتماعی به این قانون اعتراض کرده و آن را نژادپرستانه خوانند. 

 

بلیط هواپیما یاسوج به تهران

 

قیمت ویزای قطر

هزینه ویزای فرودگاهی قطر 100 ریال قطری است. در زمان نگارش این مقاله در 17 فروردین 1401، هر ریال قطر معادل 7670 تومان است.

 

ویزای جام جهانی قطر 2022

 

علاقه‌مندان به تماشای بازی‌های جام جهانی 2022 برای سفر به قطر باید اقدام به دریافت ویزای توریستی قطر کنند. بنابر اعلام مقامات قطری در دوران بازی‌های جام جهانی 2022، تمامی هواداران برای ورود به قطر باید پس از خرید بلیط بازی‌های جام جهانی، اقدام به دریافت هایا کارت (Hayya Card) کنند و هایا کارت معادل ویزای توریستی قطر است. 

به منظور اطمینان از تامین مکان اقامت بازدیدکنندگان تنها افرادی که اقدام به خرید بلیت بازی های جام جهانی 2022 قطر کرده و شناسه رسمی هواداران فیفا را دریافت کرده باشند، می‌توانند در دوران برگزاری جام جهانی 2022 قطر ویزا دریافت کرده و به این کشور سفر کنند. 

 

بلیط هواپیما یاسوج به تهران

قوانین سفر به قطر در شرایط کرونا 

 

. ارائه نتیجه منفی تست PCR با اعتبار حداکثر 48 ساعت

 2. مسافرانی که به‌طور کامل واکسینه‌شده یا بهبود یافته‌اند، از قرنطینه معاف‌اند. جزییات شرط واکسیناسیون یا بهبودی به شرح ذیل است:

 • گواهی واکسیناسیون با اعتبار حداکثر 9 ماه و حداقل 14 روز پس از دریافت دوز دوم واکسن‌های مدرنا، فایزر و آسترازنکا (کوویشیلد، Vaxzevria)
 • گواهی واکسیناسیون با اعتبار 12 ماه پس از دریافت دوز تقویتی واکسن‌های مدرنا، فایزر و آسترازنکا
 • گواهی واکسیناسیون با اعتبار حداکثر 9 ماه و حداقل 2 هفته پس از دریافت دوز اول یا 7 روز پس از دریافت دوز تقویتی واکسن جانسون اند جانسون
 • گواهی واکسیناسیون با اعتبار حداکثر 6 ماه و حداقل 14 روز پس از دریافت دوز دوم یا دوز تقویتی واکسن‌های مشروط کووید-19. سینوفارم، سینوواک، اسپوتنیک و کوواکسین در این دسته قرار دارند. این دسته از افراد باید نتیجه تست آنتی‌بادی کرونا با حداکثر اعتبار 30 روزه را در بدو ورود ارائه دهند. در غیر این‌صورت به‌مدت 5 روز قرنطینه خواهند شد.
 • افراد بهبودیافته که حداکثر 12 ماه از زمان ابتلای آن‌ها به کرونا می‌گذرد. این دسته از مسافران باید یک نتیجه آزمایش رسمی و قابل تایید آزمایشگاهی را به عنوان مدرک ابتلا خود ارائه دهند.

3. ارائه اصل گواهی واکسن به زبان عربی یا انگلیسی 

4. مسافرانی که واکسینه‌نشده یا بهبود نیافته‌اند، مشمول 5 روز قرنطینه در هتل یا خانه خواهند بود. مسافرانی که ملزم به تکمیل قرنطینه در یک هتل هستند، باید بسته قرنطینه «Welcome-Home» را رزرو کنند.

 5. مسافرانی که واکسینه‌نشده یا بهبود نیافته‌اند، باید در روز پنجم قرنطینه تست آنتی‌ژن سریع انجام دهند. هزینه این آزمایش 50 ریال قطر است.

 6. همه مسافران باید حداقل 3 روز قبل از سفر به قطر با مراجعه به وب‌سایت «ehteraz.gov.qa» ثبت‌نام و کلیه مدارک درخواستی مانند گواهی واکسن خود را بارگذاری کنند.

 

بلیط هواپیما یاسوج به تهران

آدرس و تلفن سفارت قطر در تهران

 

سفارت قطر در ایران در تهران، خیابان آفریقا، خیابان گل آذین واقع شده است.

شماره تماس سفارت قطر در تهران

22051256- 021

22051255- 021

 

بلیط هواپیما یاسوج به تهران

انواع ویزای قطر

 

. ویزای کاری قطر

ویزای کاری قطر باید توسط کارفرما درخواست شود. این ویزا بین یک تا 3 ماه اعتبار دارد. برای درخواست ویزای کار، متقاضی باید یک قرارداد کاری معتبر داشته باشد که به تایید وزارت کار رسیده باشد. فرد باید در طول این مدت، نزد کارفرما بماند و پس از اتمام کار قراردادی، باید این کشور را ترک کند.

2. ویزای دیدار خانواده

ویزای دیدار خانواده قطر نوعی ویزای کوتاه مدت است که به ساکنان این کشور این امکان را می‌دهد تا پدر، مادر، همسر، فرزندان یا بستگان درجه اول و دوم خود را برای یک دیدار کوتاه به قطر بیاورند. ویزا برای یک ماه صادر می‌شود و در برخی موارد تا 6 ماه قابل تمدید است.

3. ویزای تحصیلی قطر

متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی قطر تنها در صورت دریافت دعوت‌نامه از دانشگاه یا موسسات قطری می‌توانند برای دریافت این ویزا اقدام کنند. 

4. ویزای تجاری بدو ورود قطر

مسافران ایرانی می‌توانند برای سفر به قطر ویزای تجاری فرودگاهی دریافت کنند این ویزا 30 روز اعتبار داشته و  حداکثر تا 6 ماه قابل تمدید است. هزینه ویزای تجاری فرودگاهی قطر برای مسافران ایرانی 200 ریال قطری است. مسافران ایرانی برای دریافت ویزای تجاری فرودگاهی قطر باید مدارک ذیل را ارائه دهند:

 • گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار
 •  رزرو هتل برای تمام مدت اقامت، مطابق با تاریخ بلیط رفت و برگشت، از سایت «Discover Qatar» حداقل 4 روز قبل از سفر
 • بلیط برگشت 
 •  ثبت نام در پلتفرم «Ehteraz» و اخذ تاییدیه حداقل 3 روز قبل از سفر
 • ارائه دعوت‌نامه از هر شرکتی در قطر

5. ویزای گردشگری قطر آنلاین (Visit Visa)

این ویزا برای گردشگران صادر می‌شود. متقاضیان می‌توانند به‌صورت آنلاین اقدام به دریافت این ویزا کنند. ویزای ویزیت قطر ظرف 24 ساعت پس از ورود اطلاعات صادر می‌شود. این ویزا 30 روز اعتبار دارد. هزینه ویزای گردشگری قطر به‌صورت آنلاین، 100 ریال قطری است و باید با کارت‌های اعتباری بین‌المللی پرداخت شود. 

6. ویزای ترانزیت

ویزای ترانزیت قطر برای مسافرانی صادر می‌شود که قصد دارند برای رسیدن به مقصد اصلی خود در قطر توقف کنند. مسافران عبوری نیازی به ویزا ندارند و در صورتی که زمان ترانزیت آن‌ها بیش از 6 ساعت باشد با تعهد شرکت هواپیمایی اجازه ورود به این کشور را خواهند داشت.

 

 

 

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای قطر طبق بخشنامه هواپیمایی ایران ایر

 

 

برای درخواست ویزای توریستی قطر مدارک زیر لازم است:

 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • مبلغ 5000 ریال قطری معادل 42 میلیون تومان به عنوان تمکن مالی
 • بلیط رفت و برگشت
 • واچر هتل با اقامت حداکثر 30 روز
 • بیمه مسافرتی
 • کارت واکسیناسیون فایزر، مدرنا، جانسون اند جانسون، آسترازنکا وسینوفارم (متقاضیانی که واکسن سینوفارم زده‌اند تست پزشکی بدهند.).
 • جواب منفی تست PCR حداکثر 72 ساعت قبل از پرواز از آزمایشکاه‌ها و مراکز مورد تایید وزارت بهداشت
 • ثبت‌نام در سایت WWW.EHTERAZ.GOV.QA و دریافت تاییدیه قبل از پرواز

 

هیا کارت جام جهانی، جایگزین ویزای قطر

در حال حاضر ویزای توریستی قطر به صورت فرودگاهی صادر می‌شود و شما می‌توانید با همان مدارک گفته شده نسبت به اخذ ویزا اقدام نمایید. اما در زمان برگزاری جام جهانی 2022 برای ورود به این کشور شما باید حیا کارت (Hayya card) قطر داشته باشید. این کارت علاوه بر مجوز ورود به ورزشگاه، به شما امکان ورود به قطر بدون اخذ ویزا را خواهد داد.

 

نگاه کلی به اخذ ویزای قطر

 • برای دریافت ویزای قطر به گردش حساب 3 ماهه اخیر و تمکن مالی به مبلغ 5،000 ریال قطر نیاز دارید.
 • برای دریافت ویزای قطر به اصل پاسپورت با 6 ماه اعتبار، 1 قطعه عکس 6 * 4 ، رزرو قطعی بلیط رفت و برگشت هواپیما، رزرو قطعی هتل محل اقامت و گردش حساب و تمکن مالی نیاز دارید.
 • قیمت ویزای قطر 100 ریال قطر می‌باشد. برای پرداخت این هزینه حتما باید ویزا کارت و مستر کارت داشته باشید.
 • درخواست ویزای قطر از طریق سایت VFSGlobal ارائه می‌شود.
 • ویزای توریستی قطر برای مدت زمان 90 روز معتبر است اما دارندگان این ویزا فقط تا 30 روز می‌توانند در این کشور اقامت داشته باشند.
 •  

کشور قطر چه ویژگی هایی دارد؟

قطر، کشوری نسبتاً کوچک اما مرفه در جنوب غربی آسیا و حوزه خلیج فارس است که با کشورهای عربستان سعودی، ایران، کویت، عراق، بحرین و امارت متحده عربی مرز آبی دارد. زبان رسمی مردم قطر عربی است اما بیشتر آنها به زبان انگلیسی نیز تسلط دارند.

دین قطری ها نیز اسلام است. به همین دلیل ایرانی ها برای سفر یا حتی مهاجرت  خیلی احساس غربت نخواهند کرد و شاید یکی از دلایل ازدیاد متقاضیان ویزای قطر در کشور ما همین باشد.  از نظر میزان ذخایر نفت و گاز به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا شناخته می شود.

در واقع قطر بزرگترین صادرکننده گاز مایع در جهان است. درآمد بسیار بالای حاصل از صادرات نفت و گاز در کنار جمعیت نه چندان زیاد منجر به خلق یک نظام اقتصادی بسیار ثروتمند شده است؛ به گونه ای که مهاجرت به قطر به رویای بسیاری از مردم کشورهای توسعه نیافته آسیایی تبدیل شده است و افراد زیادی بدین منظور اقدام به اخذ ویزا می کنند. افراد برای مهاجرت از شیوه های گوناگونی استفاده می کنند. عده ای با اخذ ویزای تحصیلی و عده دیگری هم با دریافت ویزای کاری دست به کار می شوند.

در کنار افرادی که با هدف مهاجرت سفر می کنند؛ گروهی فقط برای گذراندن تعطیلات و بازدید از مراکز گردشگری به این کشور می روند. این دسته از افراد نیز برای ورود به قطر ملزم به اخذ ویزا هستند.

پس اگر بخواهیم برای سفر مهیا شویم؛ اول باید با نحوه اخذ ویزا آشنا شویم. برای دریافت ویزا در قدم اول باید نوع ویزای موردنیازمان را مشخص کنیم. بنابراین شناخت انواع ویزای این کشور الزامی است.

 

پرواز های دوحه

 

بلیط هواپیما کیش به دوحه

بلیط هواپیما شیراز به دوحه

بلیط هواپیما تهران به دوحه

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.